Smích je jedním z fenoménů lidské přirozenosti a smích v hudbě – to je prostě báječná věc. Trio Amadeus hrající ve složení Karel Dohnal (klarinet), František Hlucháň (druhý klarinet) a Peter Hlucháň (fagot) připravilo atraktivní procházku dějinami hudebního smíchu. Zajímavé na tom je, že humor do partitur do jisté míry vnáší hudební aranžmá Františka Hlucháně. Ten se totiž představuje, vyjma jedné skladby programu, jako autor úprav pro zvláštní nástrojové obsazení dvou klarinetů a fagotu. Zazní např. Příjezd královny ze Sáby, přesněji předehra k třetímu jednání opery G. F. Händela Solomon (Šalamoun). Humor není v příjezdu věštkyně Sibyly na první dojem přítomen. Avšak úprava, která se báječným způsobem vyrovnala s bassem continuem (fagotem Petera Hlucháně) a svěřila melodii půvabným intervalovým běhům obou klarinetů, působí roztomilým a úsměvným dojmem. Přes Mozartovo Divertimento č. 3 a variace G. Bizeta na motivy z opery Carmen dojde i na Dvořákovu Humoresku. Z dalších pak je to třeba Benátský Karneval P. Jeanjeana, kde ukazuje v ostrém světle bezbřehou virtuozitu Karel Dohnal v řadě variací na lidové téma či skladba Julia Fučíka Starý Bručoun, která zazněla také ve filmu Anděl na horách, kde se zase znamenitě představuje fagotista Peter Hlucháň. Diváci zažijí také nejeden Dohnalův moderátorský majstrštyk, neboť je nejen vynikajícím hráčem, ale také moderátorem. Trio Amadeus dokáže pobavit i strhnout svou instrumentální virtuozitou a přitom vše je tak nějak přirozené a nenucené.

Účinkují:

Karel Dohnal

Jeden z nejúspěšnějších umělců mladé generace je laureátem řady významných mezinárodních soutěží (Pražské jaro 2002, Bayreuth 2001, Ostende 1999, Sevilla 1997, Londýn 1997). Po absolvování Ostravské konzervatoře ve třídě Petra Bohuše a Akademie múzických umění v Praze u Vlastimila Mareše pokračoval ve studiu na vysokých školách v Londýně, Berlíně, Petrohradě a Hilversumu. Pravidelně vystupuje s našimi i zahraničními orchestry a komorními soubory. Je členem orchestru Státní opery Praha, Pražského klarinetového kvarteta a Tria Amadeus. Velký ohlas měla jeho ne dá ;vná vystoupení s Editou Gruberovou na Pražském jaru, koncert s kvartetem Pavla Haase na prestižním Boodensee festivalu v Německu, koncerty v Londýně, Holandsku, Číně či recitál na světovém kongresu klarinetistů v Atlantě. Zcela mimořádným úspěchem pak byla jeho předloňská účast na jedné z největších světových soutěžích „Premio Valentino Bucchi“ v Římě, kde získal 1.cenu. Natočil několik CD jak sólového tak komorního repertoáru. Pravidelně vyučuje na kurzech u nás i v zahraničí. Letošní sezóna zahrnuje provedení koncertů Webera, Mozarta, Francaixe, či vystoupení na festivalech v České republice, Holandsku, Německu, Anglii a Rusku. Karel je oficiálním hráčem prestižního výrobce klarinetů, francouzské firmy Selmer a americké firmy Rico, na jejíž plátky hraje.

František Hlucháň

Vystudoval konzervatoř v Žilině a AMU v Praze. Své vzdělání si rozšířil na mistrovských kurzech v Německu, Maďarsku a na Slovensku. Zúčastnil se řady soutěží u nás i v cizině. Je finalistou soutěže v německém Markneukirchenu a v Bratislavě. Během své kariéry koncertoval v mnoha evropských státech, ale například také v Jihoafrické republice. Je ředitelem Základní umělecké školy v Praze 11.

Peter Hlucháň

Vystudoval konzervatoř v Žilině a AMU v Praze. Zúčastnil se řady národních i mezinárodních soutěží. Spolupracuje s předními orchestry u nás i v zahraničí (Scala Theatre Basel, Filharmonie of Nations Hamburg). Vystupoval v mnoha zemích Evropské unie, ale také v Japonsku, USA, Izraeli, Austrálii, Libanonu, Spojených arabských emirátech atd.