Hold Karlu IV. byl inspirován nejen jednou z největších výstav pražského hradu na toto téma, nejen 690. výročím jeho narození (2016), ale především nesmírnou duchovní aktuálností Karlova odkazu. Poprvé jsou tu prezentovány jeho Morality. Soubor praktických návodů pro život. Osloveni jsou jimi lidé mocní i prostí. Karel IV. ve své zasvěcené moudrosti předkládá a nabízí cestu k naplnění života světského i duchovního. A myšlenky jsou to překvapivě aktuální. Spolu s nimi jsou představena i jeho jedinečná zamyšlení nad biblickými odkazy. Vše pak spojuje dějová linka jeho života, v rchol&ia cute;cí při jeho posledních pozemských dnech, ve kterých zasvěcuje své syny, Václava a Zikmunda, do umění vladařského. Z Moralit Karla IV. sestavil a průvodní slovo, s využitím motivů z prací Jindřicha Pecky a Františka Kožíka napsal Alfred Strejček. Hudební kompozice Štěpána Raka, s využitím autentických dobových popěvků, pak dotváří vzrušující atmosféru nejslavnějšího období našich d ějin.

Účinkují:

Alfred Strejček - umělecký přednes, flétna, bicí nástroje

Vystudoval herectví na brněnské JAMU a prošel řadou pražských i mimopražských divadel. Hrál postupně v Divadle O.Stibora v Olomouci, v Divadle Jiřího Wolkera v Praze, v Divadle Maringotka, ve Státním divadle v Brně, v Divadle E.F.Buriana a v Divadle Za branou u Otomara Krejči. Je stálým hostem Lyry Pragensis a dlouhá léta vystupoval i v pražské poetické vinárně Viola. Pět let působil jako pedagog uměleckého přednesu na pražské konzervatoři. Patří mezi špičkové interprety poezie a prózy a je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců v uměleckém přednesu. Je držitelem nejvyšš í ho ocenění v tomto oboru – Křišťálové růže. Přednáší též v latině, angličtině, němčině, španělštině a italštině. Má za sebou řadu filmových a televizních rolí – filmy Tři zlaté vlasy děda Vševěda a Podivuhodná přátelství herce Jesenia, televizní inscenace Josefína, Lásky hra osudná, Smrt a blažená paní, Malá mořská víla a j. Je vyhledávaným interpretem melodramatických děl. Spolupracuje s našimi nejvýznamnějšími hudebními tělesy i sólisty – Česká filharmonie, FOK, SOČR, Janáčkovo kvarteto, Musica Bohemica, Chairé, Virtuosi di Praga, Barock Jazz Q, Big band Českého rozhlasu, Štěpán Rak, Václav Hudeček, Jiř&iac ute; Hlaváč, Miroslav Petráš, Jaroslav Svěcený, Ivan Ženatý a další. Jeho hlas se vepsal do povědomí posluchačů rozhlasu i televize. Významná je i jeho činnost moderátorská. 15 let uváděl v ČT přímé přenosy jazzového cyklu Hudební studio M a dodnes provází veřejné rozhlasové nahrávky Big bandu Českého rozhlasu, vedeného Václavem Kozlem. Společně se Štěpánem Rakem je nositelem ceny UNESCO za koncertní projekt Vivat Comenius, se kterým oba umělci vystoupili na více než šesti stovkách koncertů ve dvaatřiceti zemích čtyř kontinentů.

Štěpán Rak - kytara

Vystudoval střední výtvarnou školu, po té pokračoval ve studiích kytary u prof. Štěpána Urbana na státní konzervatoři v Praze a svá vysokoškolská studia zakončil na Akademii múzických umění v Praze v oboru skladba. Po návratu z Finska, kde spoluzakládal finskou kytarovou školu, založil v roce 1982 obor kytara na Akademii múzických umění v Praze. V roce 2000 byl prezidentem Václavem Havlem jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary v České republice, kde vyučuje dodnes. Štěpán Rak patří v současnosti k nejvýznamnějším kytaristům a skladatelům světa. Na svých koncertních turné a mistrovských kurzech na významných univerzitách, projel bezmála 70 zemí čtyř kontinentů. Jeho pětiprstová kytarová technika se stala legendou, kterou se jezdí učit kytaristé z celého světa a jeho skladby jsou trvalou součástí repertoáru nejvýznamnějších kytaristů současnosti, mezi nimiž nechybí taková jm&eacu te;na jako John Williams, Pavel Steidl, Vladimír Mikulka, David Russel a další. Za své úsilí byl Štěpán Rak odměněn letos na jaře výroční cenou OSA, která mu byla udělena za nejhranější skladbu v oboru vážné hudby. Spolupráce s Alfredem Strejčkem se datuje od roku 1988 a od té doby umělci vytvořili dvacet společných projektů a absolvovali přes 1500 vystoupení ve 32 zemích.