Johann Sebastian Bach trochu jinak je unikátně koncipovaný pořad slova a hudby o a s J. S. Bachem. Milovníci barokní hudby se můžou těšit na atraktivní sestavu čtyř různorodých žen. Méně známý pohled na život a dílo J. S. Bacha představí světová sopranistka Martina Janková společně s klavíristou Eliškou Novotnou, herečkou Taťjánou Medveckou a houslistkou Halinou Františákovou

Účinkují:

Martina Janková – zpěv

Známá je především jako mozartovská a barokní interpretka, což dokazuje velký úspěch v milánské La Scale, v hlavní roli Belezzy (Krásy) v Händlově titulu „Triumf času a pravdy“. V březnu 2016 byla taktéž mezinárodním tiskem vysoce oceněna za hlavní roli v Mozartově „Il Re Pastore“ pod vedením W. Christie na evropském turné s Les Arts Florissants. Pod vedením N. Harnoncourta zpívala až do roku 2015 v mnoha operních i koncertních projektech, na festivalech Wiener Festwochen nebo na Styriarte v Grazu, v Haydnově „Stvoření“ na Salcburském festivalu, či v Bachových pašijích a kantátách ve vídeňském Musikvereinu. K její další parádní roli patří Janáčkova Liška Bystrouška, kterou na sebe upozornila již v Grand Theatre du Geneve, v Curyšské opeře, stejně jako s The Cleveland Orchestra v USA pod vedením Franze Welsera-Mösta, se kterým tuto roli prezentovala na velkém evropském turné na podzim 2017. Jako koncertní pěvkyně spolupracovala s nejprestižnějšími filharmoniemi a dirigenty světa. Martina Janková je vášnivou písňovou interpretkou a své recitály představila také v londýnské Wigmore Hall, na Pražském jaru, Salcburském Festivalu, Styriarte v Grazu, Rheingau Festivalu, Mus iques en Eté v Ženevě, v Curyšské opeře a komorních večerech v Bazileji a v Bernu.

Tat’jana Medvecká – slovo

Česká divadelní, filmová, dabingová a rozhlasová herečka se po zakončení studia na DAMU (v roce 1975) stala členkou Činohry Národního divadla, kde účinkuje dodnes. Za tu dobu zde vytvořila víc než 80 rolí rozmanitých typů a žánrů. Od antické tragédie přes českou klasiku až třeba po kabaretní roli Margaret Thatcherové v Audienci u královny, v současnosti nejžádanějším titulu Stavovského divadla. Jako host vystupuje i v jiných pražských divadlech (Rokoko, Divadlo Viola). Za svoje divadelní herectví byla dvakrát odměněna Cenou Thálie (v roce 2000 a 2002). Věnuje se práci v dabingu i rozhlase. Nejčastěji svůj hlas propůjčuje americké herečce Susan Sarandonové. V roce 1997 jí byla za dabing udělena Cena Františka Filipovského. Byla několikrát nominována na ocenění Neviditelný herec a třikrát v této rozhlasové anketě zvítězila, je i držitelkou rozhlasové Thálie za rok 2013. Rovněž se jí dostalo ocenění i za nejlepší interpretaci audioknihy Himmlerova kuchařka. Ve filmu na sebe poprvé upozornila v komedii Oldřicha Lipského „Marečku, podejte mi pero!“ Hrála v celé řadě televizních inscenací. Je držitelkou Českého lva za vedlejší roli ve filmu Dům. Za tentýž film obdržela i cenu „Slnko v sieti“. Z posledních počinů uveďme např. roli Wilhelminy von Mattoni , manželky hlavního hrdiny televizního seriálu Mattoni.

Eliška Novotná – klavír

Vystudovala klavír na ostravské konzervatoři pod vedením Marty Toaderové a na AMU v Praze u Prof. Ivana Klánského. V letech 1996 až 1998 absolvovala studijní stáž ve švýcarském Luzernu, kde získala diplom s vyznamenáním. Obdržela přední ocenění na mnoha národních i mezinárodních soutěžích. Eliška Novotná koncertuje po celé České republice, v Evropě a USA. Vystupovala s našimi i zahraničními orchestry, významná je její spolupráce s Českým rozhlasem. Vyučuje klavírní hru na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Halina Františáková – housle

Hře na housle se začala věnovat v pěti letech. Ostravskou konzervatoř navštěvovala v houslové třídě Ladislava Gořuly, ve studiích pokračovala na Ostravské univerzitě pod vedením prof. Zdeňka Goly. Absolvovala rovněž mistrovské kurzy u Eduarda Grače. Jako sólová a komorní hráčka se předvedla publiku doma i v zahraničí (Polsko, Slovensko, Anglie, Německo, Francie, Skandinávie, Slovinsko). Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. V roce 2016 společně s Eliškou Novotnou a Alfredem Strejčkem v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016 natočila CD Shakespeare a hudba a v roce 2017 pak CD Krajinou domova. Je organizátorkou ostravského kulturního dění, spoluzakladatelkou a členkou realizačních týmů mezinárodních hudebních festivalů – Svatováclavský hudební festival a Musica pura, zakladatelkou a organizátorkou Cyklu komorních koncertů v Českém rozhlasu Ostrava. Kromě komorní hry se věnuje také pedagogické činnosti a hudebním projektům pro děti.